Online News. Community Views.

>> Download <<
The Batavian Mobile
Droid | iPhone

Recent comments

Site Sponsors

Cross Country

September 7, 2013 - 9:12am

Since its inception in 2009 with only eight schools and 100 participants, the 2013 Dash in the Dark has increased its size to 29 schools from all over WNY including Section 5, 6 and one school from Erie, Pa.

Oakfield-Alabama is the host to the "kickoff of the cross-country season" said Coach Rich Boyce of Batavia. There are four races in a relay format with three team members that run two miles each. There are some obstacles like those shown above -- hay bales and dark areas around the course. Each participant carries the baton and passes it off. Team members from Sweet Home in Section 6 pictured below.

Average race typically last about an hour. Stadium, portable, lighted towers and strobe lights were off in the distance used to help shine some light on the path.

Pictured above / below is the girls varsity race, which had about 170 runners in the event with 57 teams total. Boys varsity had similar numbers.

Girls JV had 29 teams and Boys JV had 63 teams participating. There were two divisions split between large and small schools.  

Large School Division: Albion, Batavia, Canandaigua, East Aurora, Gates-Chili, Grand Island, Lancaster, Orchard Park, Pittsford-Mendon, Starpoint, Sweet Home, and Webster-Schroder.

Small School Divison: Alexander, Attica, Avon, Byron-Bergen, Charter School for Applied Technology, Geneseo, GOW School, Holley, Kendall, Mercyhurst Prep, Mount Morris, Mount St. Mary Acadamy, Newfane, Nortre Dame of Batavia, Oakfield-Alabama, Wayland Cohocton, and Wheatland-Chili.

Winners of each race are pending results.

Photos and story submitted by Steve Ognibene.

March 7, 2013 - 2:27pm
posted by Howard B. Owens in sports, Notre Dame, Cross Country.

Press release:

Notre Dame High School, Batavia, is proud to announce that Class of 2013 Senior Jeffrey Antolos has committed to attend Canisius College in Buffalo. Jeffrey, the son of Bare and Sheri Antolos, of Warsaw, will be studying Accounting while continuing his running career on Canisius College’s NCAA Division 1 cross-country team.

Jeff’s senior year cross-country accomplishments are indeed noteworthy and eye-opening as he:

  • Led Coach Eric Geitner’s Varsity Boys Cross Country team to a 16 -5 overall record and managed to break four course records (Genesee County Park #1, Pembroke Invitational, Dansville Central and Avon Central) in the process.
  • Was undefeated in GR-LCAA meets in 2012, as well as finishing 1st in the Pembroke and East Aurora Invitations and runner-up at McQuaid and West Seneca invitationals.
  • Ran a sub 15 minute 3.1-mile race finishing 2nd in the seeded Varsity “A” race at the prestigious McQuaid Jesuit Invitational on September 29, 2012 where he tied for the fastest Section V time at this year’s meet!
  • Surpassed ND grad Dan Bobo’s ’01 former ND school record for 3.1 miles by running a 14:55 minute race at the 2012 McQuaid Invitational.
  • Became a two-time individual Section V Champion in 2012 while moving up a class from D to C at the Sectional meet at Genesee Community College on November 3, 2012.
  • Became a two-time NYSPHSAA Champion in 2012 while moving up a class from D to C in the State meet at Elma Meadows on November 10, 2012 and became only the 5th runner (3rd boy) in Section V history to win two state championships!
  • Received the NYSPHSAA Section V Class C Sportsmanship Award for 2012.
  • Was named to the Genesee Region Cross Country All Star team for the 3rd consecutive year (2010, 2011, 2012).
  • Repeated as a Democrat and Chronicle Fall All Greater Rochester (AGR) selection as a senior (2011, 2012).
  • Repeated as a Section V All Star 1st Team selection as a senior. (2011-2012)
  • Placed 11th overall in the Nike Cross Northeast Regional qualifying meet in Wappingers Falls on November 24, 2012 – 20 seconds behind the 2nd-place finisher and three places from qualifying for Nike Cross Nationals in Portland, Ore.

Jeff is also a member of our Fighting Irish Ice Hockey and Track and Field programs.

November 9, 2012 - 4:42pm
posted by Howard B. Owens in batavia, Notre Dame, Cross Country, sprots.

Submitted by Bare Antoles:

The students of Notre Dame started their day on Friday by gathering to cheer on their classmates, the Girls XC Sectional Championship team -- Madison Gluck, Laurie Call, Anna Warner, Emily McCracken, Shelby McGinnis, Rosemary Flumerfeldt, Emily Sherman -- and Boys Sectional Champion Jeffrey Antolos prior to leaving for the NYSPHSAA State Championships to be held tomorrow at Elma Meadows Golf Course in Elma, NY.

November 3, 2012 - 9:08pm
posted by Howard B. Owens in batavia, sports, Notre Dame, Cross Country.

Notre Dame girls dominated the Class D Section V Cross Country Championship today to take the title, and Jeffrey Antolos repeated as a Section V champion in the boys run.

Laurie Call won the Class D girls race with a time of 20:25. Teammates Anna Warner and Emily McCracken came in second and third with times of 20:58 and 21:29. Shelby McGinnis was seventh at 22:15 and Rosemary Flumerfeldt was 11th at 22:56.

Antolos was tops in Class C and CC boys at 16:09.

In Class DD girls, Oakfield-Alabama's Kerry Mills was third at 21:08.

Photos submitted by Bare Antolos.

October 14, 2012 - 12:16am
posted by Howard B. Owens in batavia, sports, Cross Country.

Dr. Micheal Merrill shared these pictures of the Batavia HS girls cross-country team from their meet Saturday in Alden. There are no results available from the meet.

November 7, 2011 - 10:20am
posted by Howard B. Owens in batavia, sports, Le Roy, volleyball, Cross Country.

It was a weekend of wins and records for student athletes in Genesee County, with Le Roy Girls Volleyball and three cross-country runners picking up sectional titles.

In volleyball, Le Roy girls won their second straight Section V title with a 3-0 win over Williamson Central. Kaitlyn Tyler had 16 kills and Montana Vestovi added 24 assists for Le Roy (15-4). Le Roy will face Waterloo Tuesday in the Class C regional qualifier at Cal-Mum.

With a time of 16:02 Jeffrey Antolos of Notre Dame claimed a Class D cross-country title. Anna Warner took a girls Class DD title with a time of 19:47. Pavilion's  Liz Valento took a Class D title with a time of 19:02.

Notre Dame won the Class DD team championship with 71 points.

Other top finishers in their classes include: Pembroke’s Randi Rudnik (17:47) in ninth; Andrew Fischer, Notre Dame, fifth (17:12); Oakfield-Alabama's Connor George (17:16), sixth; and teammate Gabe Bender, seventh (17:18).

In swimming, Batavia's Catherine McAllister, Sarah DiBacco, Helen Zickl and Alayna Mlodozeniec set a Batavia school record in the 200 freestyle relay with a time of 1:47.30, which placed them in fifth in their sectional meet.

In other sectional action, Pavilion Girls Volleyball lost to Cal-Mum in a Class CC final match. BHS Girls Volleyball dropped a Class B final to Wayne Central, 4-1. Notre Dame's girls dropped a qualifer match to Harley-Allendale-Columbia, 3-2.

Photos submitted by Bare Antolos. Top photo: Coach Eric Geitner displays the Section V Class DD Coach of the Year award along with his own champions, junior Jeffrey Antolos and freshman Anna Warner. The two of them will be joined at the XC State Championships next Saturday at Verona High School, with senior Andrew Fischer who is holding the ND Boys Section V Class DD Championship trophy.

November 8, 2010 - 5:11pm
posted by Howard B. Owens in batavia, sports, Notre Dame, Cross Country.

XC Sectionals 852.JPG

Submitted by Eric Geitner:

XC Sectionals 229.JPGThe Notre Dame girls cross country team claimed the Class D title on Saturday at the Section V Cross Country Championships at GCC. The girls team last won in 2006 and it is the sixth title for the girls program (1997, 2001, 2002, 2003, 2006). Eighth grader Anna Warner led the Irish with a second place finish covering the course in 20:44. Her performance also qualified her to represent Section V at the New York State Cross Country Champioships in Pawling next weekend.

The top ten in each class receive sectional patches and ND had five finishers in that top ten. Freshman Bailee Welker placed 5th in 21:23, Junior Meghan Zickl 7th in 21:36, Eighth Grader Rosemary Flumerfeldt 8th in 21:51, and Senior Kristen Antolos was 9th in 22:14. Also racing for ND was Sophomore Madison Gluck finishing 18th in 24:03 and Eighth Grader Janelle Fancher placing 34th in 25:54.

The boys team was moved up to Class C this year due to winning too many titles in Class D and finished fifth in Class C. Sophomore Jeffrey Antolos paced the Irish placing 5th in 17:18. His performance qualified him for the New York State Cross Country Championships next weekend. Junior Andrew Fischer finished 18th in 18:11, followed by Sophomore Arron Carlson 24th in 18:24. Senior Nick Flumerfeldt finished 30th in 18:46 and Junior Luke Calla 39th in 19:01 to round out the scoring for ND. Junior Matt Sausner placed 51st in 19:30 and Senior Tyler Pingrey 58th in 19:50 were the other racers for the Irish.

Photos submitted by Bare Antolos.

Top photo: 8th grader Anna Warner, 8th grader Janelle Fancher, 10th grader Madison Gluck, 8th grader Rosemary Flumerfeldt, 9th grader Bailee Welker, 12th grader Kristen Antolos, 11th grader Meghan Zickl

Inset: Notre Dame 8th grade XC runner Anna Warner finishes her Section V Class D 2nd place finish to earn a spot in the state championships next weekend in Pawling, NY

XC Sectionals 872.JPG

XC Sectionals 660.JPGIn his first season running Cross-Country, Notre Dame sophomore Jeffrey Antolos completes his state qualifying run in a personal best 17:17:46 to earn a trip to the state cross-country championships to be held next Saturday in Pawling, NY.

 

October 3, 2010 - 9:33pm
posted by Howard B. Owens in sports, Notre Dame, Cross Country.

ND Xcountry McQuaid 875.JPG

Article submitted by Eric Geitner, photos by Bare Antolos.

The Notre Dame Boys Cross-Country Team had an excellent showing at the 46th Annual McQuaid Invitational at Genesee Valley Park in Rochester.

The boys' finished the program's best ever placing at McQuaid taking 2nd, five points behind Campbell-Savona in the 36-team field of the Varsity A-3 race for Small Schools.

Leading the Irish was junior Andrew Fischer who placed 6th covering the course in 16:53, followed by sophomore Arron Carlson who placed 10th in 17:06.

ND's third man is sophomore rookie Jeffrey Antolos who placed 21st with 17:27. Senior Nick Flumerfeldt placed 33rd in 17:44 and junior Luke Calla rounded out the scoring five, placing 47th in 18:06. Matt Sausner ran to a 90th-place finish with 19:09.

The girls' team also had an impressive performance placing 7th in the 39-team field of the Varsity A-3 Race for Small Schools.

Junior Meghan Zickl led the Irish with her 37th place finish of 21:04. Freshman Bailee Welker followed close behind in 46th with a 21:19 and rookie eighth-grader Anna Warner finished in 48th with a 21:20. Senior Kristen Antolos was 74th in 22:30 and eighth-grader Rose Flumerfeldt rounded out the scoring five with a 23:29 that was good for 100th place. Eighth-grader Janelle Fancher ran a 24:22 that placed her 120th.

The Irish Boy's also had a team of five for the Varsity B race, in which senior Conlan Edwards led to a 59th-place finish with a 19:56, the first time the senior has broken 20:00 in Cross-Country.

Freshman Ryan Fuller covered the course in 20:19 for 94th place and Senior Tyler Pingrey finished right behind in 103rd in 20:27.

Senior Devin Sherman finished 168th in 21:26 and rookie junior Steven Cochrane was 234 in 23:04. The Varsity B team finished in 20th place in the 60-team field.

More pictures after the jump:

September 14, 2009 - 9:28am
posted by Eric Geitner in sports, Notre Dame, Cross Country, High School.

XC at Plattsburgh.JPG

The Notre Dame Cross Country Team opened up in great fashion over the weekend at the Pre-State Invitational held at SUNY Plattsburgh.  The girls finished in a tie for 7th place, but lost the tie breaker to North Warren.  Rachel Berggren finished in 33rd place on a great kick to the finish.  Meghan Zickl set the pace for the Irish early on to hold on to a 36th place finish with 8th grader Bailee Welker just ahead in 34th.  Kristen Antolos was just behind to finish 45th and Teresa Jackson rounded out the Irish top five in taking 66th.

The boy’s team also ended up in a tie for 8th place and won on the tie-breaker over Lake George.  Kevin Pawlak led the Irish with a 20th place finish with Nate Flumerfeldt close behind in 23rd place.  Andrew Fischer fought hard to finish 42nd, Nick Flumerfeldt held on to finish 56th and Luke Calla 59th.  Jason Harasimowicz was the deciding factor in the meet for the Irish and won the tie breaker over the sixth runner of Lake George.  Matt Sausner rounded out the top seven with a 77th place finish.  In the JV race, Woody Clark was 46th and Conlan Edwards 50th. 

The Irish Cross Country Team opens open its regular season tomorrow in Avon against Keshequa.

November 12, 2008 - 9:04am

The fantastic season of the Notre Dame Boys Cross Country Team wrapped up with a third place finish at the New York State Cross Country Championships at Sunken Meadow State Park in Long Island.  Beaver River was the winning team with 57 points and Barker squeaked ahead of ND by one point.  Junior Kevin Pawlak was the top Irish harrier, finishing in 18th place in 18:05.  Freshman Quin O'Connor, ND's #1 man, was injured on the first downhill of the race after the mile mark, but fought through the final two miles to finish in 24th place in 18:15 (it was discovered yesterday that he fractured his heel in the race.  He will be back on his feet in late December).  Senior Eric Shormann had another great race and finished 40th, with Seniors Matt Jackson 44th, and Taylor Alexander 55th.  Junior Nate Flumerfeldt came in 71st and Freshman Marshall Argenta was 109th. 

The Pembroke team ran to a seventh place finish with 156 points.  Newark Valley won a one point decision with 62.  Colin Bartholomew taking 24th place.  Matt Seward was 48th, Adam Mahaney 69th, Kyle Mauer 70th, Mark Riegel 91st, Ben Farley 103rd, and Ethan Burns 108th. 

Other area racers included:  Class C Girls: Kristina Martin of Holley placed 21st, Katie Piechowiak of Attica placed 60th.  Class D Girls:  Kim Mills of Oakfield placed 7th, Liz Valento of Pavilion placed 10th.  Class B Girls:  Angela Jarvela of Batavia finished in 23rd place.  Class C Boys:  Frank Johnson of Letchworth placed 14th, Jaked Krautweist of Leroy placed 34th and Jack Bennett of LeRoy placed 51st.  Class D Boys:  Kevin Grazioplene placed 8th, Justin Richardson of Pavilion placed 17th, and Craig Cicero of Perry finished 25th.

Congrats to all the Cross Country runners from the area on a great season!

 

November 3, 2008 - 9:43am
posted by Eric Geitner in sports, pembroke, Notre Dame, Cross Country, running, High School.

The Cross Country Programs at Notre Dame and Pembroke are celebrating as both will be representing Section V in the Boys New York State Cross Country Championships at Sunken Meadow State Park in Long Island. 

The Pembroke Team won a close one over Greece-Odyssey and Leroy, who tied for second in the Class C race.  Pembroke and Odyssey have been back and forth all year, but Pembroke got it done on Saturday.  Colin Bartholomew of Pembroke took second in the race with Matt Seward behind in 5th place.  Odyssey made a surge taking 7th, 9th 10th and 11th place, but Pembroke got their next three runners in, Kyle Maurer 13th, Adam Mahaney, 15th and Ethan Burns 16th to seal the win for Pembroke. 

In the Class D race, Notre Dame won its third consecutive sectional title, and outdistanced Oakfield by 15 points in the merged D/DD resutls to earn the school's first ever Boys Cross Country Team representation at the State Meet.  Freshman Quin O'Connor battled Kevin Grazioplene of Oakfield the whole way, finally breaking away with 1/2 mile to go in the race to break the tape in first.  Notre Dame put their top five in the top ten of the Class D race to easily win the Class D title.  Kevin Pawlak placed 5th, Eric Shormann 7th, Matt Jackson 8th, and Taylor Alexander 10th.

The Genesee-Livingston Cross Country League won ever class that it represented and has many representative moving on to the State Meet.  Here is a rundown:

Boys Team Championships:  Class B -- HFL,  Class C -- Pembroke,  Class CC -- Bath-Haverling,  Class D -- Notre Dame,  Class DD -- Oakfield

Girls Team Championships:  Class B -- HFL,  Class C -- Byron Bergen,  Class CC -- Attica,  Class D -- Geneseo,  Class DD -- Oakfield

Along with the Pembroke and Notre Dame Boys Teams qualifing for the state meet, HFL Boys and Girls Team also qualified.  Many league individuals also qulaified for the State Meet.  The boys that will be representing Section V and the GR/LC League are:  Frank Johnson of Letchworth Jake Krautwuist and Jack Bennett of Leroy, Cohen Miles Rath of Wayland-Cohocton, Kevin Grazioplene of Oakfield, Ben Strickland of Geneseo, Craig Cicero of Perry, Justin Richardson of Pavilion,

The girls that will be representing Section V and the GR/LC League are:  Kristina Martin of Holley,  McKenzie Bennett of Dansville, Katie Piechowiak of Attica, Abby Decker of Wayland-Cohocton, Kim Mills of Oakfield, and Liz Valento of Pavilion.

 

October 15, 2008 - 10:01am
posted by Eric Geitner in sports, Notre Dame, Cross Country, running, High School.

It has been about 8 years since the Notre Dame Boys Cross Country Team won the Division III League title.  The Irish captured the title yesterday after beating Pembroke, Alexander, Attica, and Pavilion at Pembroke High School to finish the regular season at 19 – 2. 

 

The 6th, 7th, 8th , and 9th place finishes of Matt Jackson, Kevin Pawlak, Eric Shormann, and Nate Flumerfeldt ensured the victory for the Irish.  Quin O’Connor placed 2nd in the race.  Taylor Alexander, Marshall Argenta, Conlan Edwards and Matt Sausner all had very solid performances.  Colin Bartholomew of Pembroke won the race, just 1/2 second ahead of O'Connor.  The team scores were as follows:

 

Notre Dame 23, Pembroke 31

Notre Dame 19, Pavilion 39

Notre Dame 15, Alexander 47

Notre Dame 15, Attica 50

Pembroke 22, Pavilion 37

Pembroke 15, Alexander 48

Pembroke 15, Attica 50

Pavilion 19, Alexander 40

Pavilion 17, Attica 44

Alexander 20, Attica 37

 

The girls finished the regular season on a strong note, beating Pembroke, Alexander, and Pavilion, while dropping to Attica.  The girls stand in third place in Division III and complete the season at 14 – 7.

 

Ashley Calarco easily won the race and Jill Marshall took fourth the lead the Irish.  Rachel Berggren had a great performance for the Irish finishing 14th in the race.  The team scores were as follows:

 

Attica 23,  Notre Dame 32

Attica 19, Alexander 36

Attica 15, Pavilion 50

Attica 15, Pembroke 50

Notre Dame 26, Alexander 29

Notre Dame 15, Pavilion 50

Notre Dame 15, Pembroke 50

Alexander 15, Pavilion 50

Alexander 15, Pembroke 50

Pavilion and Pembroke were incomplete.

 

Various teams may be in action this weekend with the Alexander Invitational, at the Field of Dreams, and the Houghton Invitational this Friday night, and the Clarence Invitational at Akron Falls Park this Saturday.  All Genesee and Livingston County Cross Country Teams will be racing in the County Championship Meet at Genesee Community College next week Thursday, October 23.

 

Calendar

S M T W T F S
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
 
 

Copyright © 2008-2014 The Batavian. Some Rights Reserved. Privacy Policy | Terms of Service
Original content available for non-commercial use under a Creative Commons license.
Contact: Howard Owens, publisher (howard (at) the batavian dot com); (585) 250-4118

blue button