Local Matters

Community Sponsors

state championships

November 16, 2010 - 12:20pm
posted by Eric Geitner in sports, Notre Dame, Cross Country, running, state championships.

XC States 2010 022.jpg

Two members of the Notre Dame Cross Country team represented Section V in the New York State Cross Country Championships at Lakeside Park in Pawling, NY on November 13.  Eighth Grader Anna Warner (1516) was Section V's 5th runner, placing 32nd overall in the Class D race in 21:41.  Sophomore Jeffrey Antolos (553) was also Section V's 5th runner in the Class C race, placing 53rd overall with a time of 18:07.  Both runners finished up their rookie seasons in fine fashion.

XC States 2010 079.jpg

November 12, 2008 - 9:04am

The fantastic season of the Notre Dame Boys Cross Country Team wrapped up with a third place finish at the New York State Cross Country Championships at Sunken Meadow State Park in Long Island.  Beaver River was the winning team with 57 points and Barker squeaked ahead of ND by one point.  Junior Kevin Pawlak was the top Irish harrier, finishing in 18th place in 18:05.  Freshman Quin O'Connor, ND's #1 man, was injured on the first downhill of the race after the mile mark, but fought through the final two miles to finish in 24th place in 18:15 (it was discovered yesterday that he fractured his heel in the race.  He will be back on his feet in late December).  Senior Eric Shormann had another great race and finished 40th, with Seniors Matt Jackson 44th, and Taylor Alexander 55th.  Junior Nate Flumerfeldt came in 71st and Freshman Marshall Argenta was 109th. 

The Pembroke team ran to a seventh place finish with 156 points.  Newark Valley won a one point decision with 62.  Colin Bartholomew taking 24th place.  Matt Seward was 48th, Adam Mahaney 69th, Kyle Mauer 70th, Mark Riegel 91st, Ben Farley 103rd, and Ethan Burns 108th. 

Other area racers included:  Class C Girls: Kristina Martin of Holley placed 21st, Katie Piechowiak of Attica placed 60th.  Class D Girls:  Kim Mills of Oakfield placed 7th, Liz Valento of Pavilion placed 10th.  Class B Girls:  Angela Jarvela of Batavia finished in 23rd place.  Class C Boys:  Frank Johnson of Letchworth placed 14th, Jaked Krautweist of Leroy placed 34th and Jack Bennett of LeRoy placed 51st.  Class D Boys:  Kevin Grazioplene placed 8th, Justin Richardson of Pavilion placed 17th, and Craig Cicero of Perry finished 25th.

Congrats to all the Cross Country runners from the area on a great season!

 

Subscribe to

Calendar

S M T W T F S
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 

Copyright © 2008-2019 The Batavian. All Rights Reserved. Privacy Policy | Terms of Service
 

blue button